Opublikowany przez: Kasia P. 2018-05-15 14:56:31
Autor zdjęcia/źródło: nadmiar wody w organizmie, zdrowie @ Zaprojektowane przez Freepik
Jak objawia się nadmiar wody w organizmie? Najczęściej zauważamy go, gdy zaczynają się pojawiać w danych partiach ciała obrzęki i opuchnięcia. Czujemy np. opuchliznę oczu zaraz po przebudzeniu, albo wydaje nam się, że buty są za ciasne wieczorem. Łatwo też zauważyć przyrost masy ciała. Nagle pierścionek, który zawsze udało nam się zdejmować, tym razem tkwi na opuchniętych dłoniach. Najczęściej właśnie obrzęki pojawiają się na rękach i nogach, ale mogą również wystąpić w innych miejscach. Zwykle towarzyszy im wrażenie ciężkości, obniżenie koncentracji, uczucie przemęczenia, rozdrażnienie czy bóle głowy. Czasami nadmiar wody w organizmie może być sygnałem choroby, dlatego warto się jemu przyjrzeć z bliska i obserwować swój organizm, to co nam mówi i jakie ma potrzeby.
Do prawidłowego funkcjonowania organizm każdego człowieka potrzebuje codziennie dostać ok 2-2,5 litra płynów. Szczególnie ważne jest sięganie po wodę, która najlepiej nawadnia organizm. Jeśli jest się w ciąży lub dużo się ćwiczy, to zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet do ponad 3 litrów dziennie. Więcej płynów musimy także przyjmować w upalnie dni.
To bardzo prosty mechanizm. W momencie kiedy organizm potrzebuje dodatkowej ilości płynów, a my jej nie dostarczamy w odpowiednich dawkach, wtedy naturalnie organizm zaczyna gromadzić w tkance podskórnej tzw. zapasy. W ten sposób organizm broni się przed ewentualnym odwodnieniem. Możemy być pewni takiej sytuacji, jeśli spożywamy dziennie mniej niż 1 litr płynów. Ponadto do zatrzymania wody w organizmie może się przyczyniać także nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie. Najczęściej dzieje się tak, gdy przyprawia się za bardzo potrawy solą lub je się sporo słonych przekąsek. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów dziennie.
Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi zwykle pod koniec ciąży. Często przyczyną są zmiany hormonalne powodujące gromadzenie sodu w organizmie. Obrzęki pojawiają się najczęściej w okolicy kostek nóg i na dłoniach. Dlatego w ciąży zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego należy pić minimum 3 litry wody dziennie.
Przyczyn nadmiaru wody w organizmie może być wiele, ale do najczęstszych należą:
ZŁA DIETA – najczęściej spowodowana zbytnim odchudzaniem i brakiem odpowiedniej ilości białka, które wiąże wodę. W ten sposób powstają obrzęki.
ALKOHOL – jak wiadomo alkohol odwadnia, dlatego organizm zaczyna robić zapasy wody.
MIESIĄCZKA - gospodarka hormonalna również ma wpływ na zatrzymanie wody w organizmie. Wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu zwykle powoduje opuchnięcia, np. piersi, które mijają w pierszych dniach miesiączki.
SPORT – zbyt mała aktywność fizyczna sprawia, że krew krąży wolniej. Z kolei słabe krążenie może powodować zastój płynów w tkanach oraz obrzęki nóg.
LEKI – niektóre leki także mogą doprowadzać do zatrzymywania wody w organizmie.
Kiedy potrafimy wsłuchać się we własny organizm i odkryjemy, że doskwiera nam prawdopodobnie nadmiar wody w organizmie możemy zrobić dwie ważne rzeczy. Po pierwsze mniej solić i więcej pić. Po drugie natomiast udać się do lekarza i skonsultować z nim zastój płynów, ponieważ może on sygnalizować takie choroby jak: niewydolność serca, przewlekłą niewydolność żylna, zakrzepica, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.